Життя в тілі: інвалідність як нагода прийняти іншого

Living in the Body: Disability as an Opportunity for Welcoming the Other

29.07-3.08

Zoom


За статистикою ООН близько 15% населення світу, або приблизно 1 мільярд людей, живуть з інвалідністю. Попри великі зрушення в поглядах на інвалідність, які трапилися за останні тридцять років в історії, політиці, соціальних науках, у багатьох суспільствах людина з інвалідністю залишається обʼєктом благодійності, обмеженою в доступі до освіти і праці. Україна не є винятком. Але в українському контексті ситуація ускладнюється Великою війною: за останні два роки повномасштабної війни більше 20 тисяч чоловіків і жінок зазнали щонайменше однієї ампутації кінцівок. Деякі джерела наводять значно більшу цифру — 50 тисяч людей. Страждання людей з інвалідністю посилюються низьким економічним рівнем життя і слабкою медичною системою в країні. Крім того, через низку упереджень, люди з інвалідністю залишаються поза увагою різних спільнот, зокрема християнських. Це зумовлено ще і тим, що християнська теологія майже не писалася з перспективи людей з інвалідністю. Така маргіналізація призвела до того, що в християнському уявленні будь-яка форма інвалідності, чи то фізична, чи то ментальна, робить людину неповноцінною.

Саме тому люди з інвалідністю часто виключаються з життя і практик християнських спільнот, особливо там, де розуміння інклюзивності зводиться до необхідності швидкого лікування їхньої “ненормальності”. Зосередженість Церкви на інвалідності як проблемі неповноцінності, яка потребує лікування, не визнає, що присутність та активна участь людей з інвалідністю в служінні може бути даром зцілення для самої церковної спільноти та її практик гостинності, де ніхто, незалежно від своїх здібностей, не почувається обділеним чи непотрібним.

Визнаючи те, що в більшості богословських закладах і релігійних спільнотах не приділяється достатньої уваги питанням інвалідності, Східноєвропейський інститут теології організовує Літню школу, присвячену темі теології інвалідності. Ми сподіваємося, що ця школа стане малим кроком у створенні спільнот зцілення та єдності у різноманітті, оскільки життя в тілі Христовому — це не лише про приналежність до спільноти, але й про життя з різними людьми, обдарованими різноманітними можливостями, якими ми вчимося служити один одному.

Наші Спікери 2024

Літня школа теології залучатиме теологів, філософів, релігієзнавців різних християнських традицій, а також представників різних релігійних течій, діячів культури і громадськості.

Браян Брок

Професор морального та практичного богословʼя в Абердинському університеті в Шотландії. Автор наукових праць про використання Біблії в християнській етиці, а також про етику технологічного розвитку та богослов’я інвалідності. Засновник і головний редактор серії академічних монографій Дослідження з богословської етики від Т&Т Кларк, головний редактор Журналу по інвалідності та релігії та обраний президент Товариства з вивчення християнської етики.

Сара Бартон

Теологиня і ерготерапевтка зі ступенем доктора богослов’я Богословської школи Дюка. Вона закінчила навчання ерготерапії в Бостонському університеті. Її наукові інтереси включають богослов’я та інвалідність, дослідження у співпраці з людьми з інтелектуальними порушеннями та порушеннями розвитку, біоетику, літургіку та професійне залучення до релігійної діяльності. Вона написала книгу Стати хрещеним тілом: інвалідність і практика християнської спільноти (Baylor University Press).

Леон ван Оммен

Старший викладач практичного богословʼя в Абердинському університеті, де він також є співдиректором Центру аутизму та богословʼя. Його дослідження зосереджені на літургії/богослужіннях та аутизмі. Наразі д-р ван Оммен досліджує сенсорні аспекти богослужіння і літургії у контексті аутизму. Він також вивчає аутизм і духовність, приділяючи особливу увагу невербальним чи маловербальним, а також темношкірим людям з аутизмом у Великій Британії. Автор численних публікацій, в тому числі нещодавно виданої книги Аутизм і богослужіння: літургійне богослов’я (Baylor University Press, 2023).

Томас Рейнольдс

Доцент богословʼя в Коледжі Еммануїла при Торонтському університеті. Особливо цікавлячись міжрелігійним діалогом та дослідженнями інвалідності, він також викладає та пише на теми, повʼязані з конструктивним богословʼям, богословським методом, міжкультурною взаємодією, контекстуальним богословʼям, філософським богословʼям, а також думкою та впливом Фрідріха Шлейєрмахера. Одна з його останніх книг – Вразливе співпричастя: богословʼя інвалідності та гостинності.

Луїз Госбелл

Наукова керівниця в Австралійському коледжі богослов’я в Сіднеї. До цього вона працювала в коледжі Мері Ендрюс на різних посадах: викладачкою Нового Заповіту, деканкою та директоркою коледжу. Вона займається біблійними дослідженнями, зосереджуючись насамперед на темі інвалідності в біблійних текстах, а також на більш широкому колі питань інвалідності та церковної практики. Авторка книги Бідні, каліки, сліпі та кульгаві: фізична та сенсорна інвалідність у Євангеліях Нового Заповіту (Mohr Siebeck).

Бенджамін Коннер

Доктор філософії (Принстонська богословська семінарія), професор практичного богословʼя Західної богословської семінарії в Голланд, штат Мічиган, де працює директором сертифікатної програми “Інвалідність і служіння”. Автор книги Підсилюємо наше свідчення: як дати слово підліткам з порушеннями розвитку та Практика свідчення: місіонерське бачення християнських практик.

Елізабет Сілайо

Пасторка Євангельської Лютеранської Церкви Танзанії (ЄЛЦТ). Як членкиня Обʼєднаної Євангельської Місії, вона координує екуменічні відносини та діяльність усіх протестантських конгрегацій в районі річок Рейн і Лан в Німеччині. Вона написала дисертацію про богословʼя в контексті людей з інвалідністю “Концепції чагга про інвалідність та їхні наслідки для людей з інвалідністю”. У цій роботі досліджуються ритуали та інші практики народів чагга, які повʼязані із завданням шкоди, приниженням гідності та ізоляцією людей з інвалідністю.

Емі Джакобер

Докторка філософії, магістриня соціальної роботи, науковиця, що спеціалізується на підлітковому віці та інвалідності, лектор в Оттавському університеті. Вона – теологиня, відома авторка і спікерка з питань інвалідності та проблем соціально незахищених верств населення. Емі Джакобер також служить старшою пасторкою громади, яка підтримує травмованих людей, в місті Фенікс (Арізона, США). Вона – авторка низки статей і книг, серед яких Переосмислення досконалості: взаємовплив богослов’я та інвалідності.

Табіта Картіка Крістіані

Табіта Картіка Крістіані здобула докторський ступінь з порівняльного богословʼя в Бостонському коледжі, США. Вона – професорка релігійної освіти на факультеті богослов’я Християнського університету Дута Вакана, Джокʼякарта, Індонезія. Її наукові інтереси включають богословʼя інвалідності, релігійну освіту та християнську освіту. Вона є членкинею Екуменічної асоціації захисту людей з інвалідністю (EDAN) при Всесвітній Раді Церков.

Джош Морріс

Доцент практичного богословʼя в Пресвітеріанській семінарії. Служитель церкви та сертифікований капелан Асоціації професійних капеланів. Він також має пʼятнадцятирічний досвід роботи капеланом у військовому та медичному контекстах. Д-р Морріс – автор книги Моральні травми серед ветеранів, що повертаються: від “дякуємо за службу” до ліберальної солідарності та численних рецензованих статей у журналах Пасторська психологіяЖурнал пасторського богословʼя та Рефлексійна практика.

Петре Майкан

Петре Майкан отримав ступінь доктора філософії з систематичного богословʼя в Абердинському університеті в Шотландії. Після закінчення навчання працював викладачем в Абердинському університеті та постдокторським дослідником в Лювенському університеті в Бельгії. Його нинішній дослідницький проєкт знаходиться на перетині богословської антропології, інтелектуальної інвалідності та православної духовності. Його остання книга під назвою Обожнення і сучасне православне богослов’я (Brill, 2023).

Олександр Гейченко

Ректор Одеської богословської семінарії. Отримав ступінь доктора філософії в університеті Сент-Ендрюс у Великій Британії. З 2015 року працює випусковим редактором Богословських роздумів: Східноєвропейського журналу богословʼя.

Галина Теслюк

Кандидатка наук з богослов’я, доцентка кафедри біблійних наук філософсько-богословського факультету Українського католицького університету, докторантка Каліфорнійського університету в Берклі і Консорціуму вищих богословських студій, США. Сфера наукових інтересів – біблеїстика, культурна пам’ять, жіночі студії, історія давніх близькосхідних держав.

Черіт Хант

Директорка-засновниця новаторської програми з вивчення глухих в Баптистському університеті Центральної Африки – першої такої програми в Замбії. Вона отримала ступінь бакалавра біблійних наук з акцентом на психологічному консультуванні в Нортлендському міжнародному університеті та ступінь магістра за спеціальністю “Навчальні програми та викладання: спеціальна освіта” в Університеті Ліберті (США). Черіт Хант працює з спільнотами глухих у Сполучених Штатах та Африці вже понад 13 років.

Володимир Моісей

Практичний психолог, громадський діяч, журналіст і військовий капелан. Він – рекордсмен України, Європи і світу, і найсильніша людина з однією рукою в становій категорії. Рекордсмен книги рекордів Гіннеса. Наразі Моісей розробляє різні методичні програми для людей з інвалідністю в Українській євангельській теологічній семінарії.

Стефана Ракорян

Психологиня і працює психотерапевтом у приватній практиці вже понад 15 років. Вона також отримала ступінь магістра в галузі шлюбно-сімейної терапії у Вітонському коледжі, США. В даний час вона є докторанткою з богослов’я в Бухарестському університеті.

Олег Правець

Старший викладач кафедри біблійних наук філософсько-богословського факультету Українського католицького університету. Здобув ліценціат з біблійних наук в Папському біблійному інституті (Рим), а також захистив докторат з богослов’я у Папському григоріанському університеті (Рим). Фахівець з біблійної та давньої близькосхідної літератури, історії і культури давнього Ізраїлю та народів близького сходу, богослов’я.

Розклад школи 2024

Передбачено синхронний переклад українською усіх англомовних лекцій.

29 липня

2 pm (EEST Kyiv time)
1 pm (CEST)
7 am (EDT New York time)

Уточнюється

Спікер: Олександр Гейченко

Мова: українська

Переклад: англійська

4 pm (EEST Kyiv time)
3 pm (CEST)
9 am (EDT New York time)
Ознайомлення з богослов’ям інвалідності: стан дисципліни та церков
Спікер: Браян Брок

Мова: англійська

Переклад: українська

6 pm (EEST Kyiv time)
5 pm (CEST)
11 am (EDT New York time)
Ідентичність, (не)спроможність і належність: літургія та поклоніння крізь призму аутизму
Спікер: Леон ван Оммен

Мова: англійська

Переклад: українська

30 липня

2 pm (EEST Kyiv time)
1 pm (CEST)
7 am (EDT New York time)

Трактування історій про зцілення Христом у світлі досліджень питань інвалідності

Спікер: Луїз Госбелл

Мова: англійська

Переклад: українська

4 pm (EEST Kyiv time)
3 pm (CEST)
9 am (EDT New York time)
Уточнюється
Спікер: Корі Пікок

Мова: українська

Переклад: англійська

6 pm (EEST Kyiv time)
5 pm (CEST)
11 am (EDT New York time)
Неповносправність у старозавітній перспективі: виклики та можливісті
Спікер: Олег Правець

Мова: англійська

Переклад: українська

31 липня

2 pm (EEST Kyiv time)
1 pm (CEST)
7 am (EDT New York time)

Інвалідність та інтерсекційність: погляд на Африку

Спікер: Елізабет Сілайо

Мова: англійська

Переклад: українська

4 pm (EEST Kyiv time)
3 pm (CEST)
9 am (EDT New York time)
Інвалідність і Царство Боже: доступний простір, інклюзивний підхід
Спікер: Черіт Хант

Мова: англійська

Переклад: українська

6 pm (EEST Kyiv time)
5 pm (CEST)
11 am (EDT New York time)
Як ми свідчимо: інвалідність і місія церкви
Спікер: Бенджамін Коннер

Мова: англійська

Переклад: українська

1 серпня

2 pm (EEST Kyiv time)
1 pm (CEST)
7 am (EDT New York time)

Уточнюється

Спікер: Уточнюється

Мова: англійська

Переклад: українська

4 pm (EEST Kyiv time)
3 pm (CEST)
9 am (EDT New York time)
Страхітлива краса: естетика інвалідності та дружби у східному православ’ї
Спікер: Петре Майкан

Мова: англійська

Переклад: українська

6 pm (EEST Kyiv time)
5 pm (CEST)
11 am (EDT New York time)
Інвалідність і привітність: водне хрещення як практика гостинності
Спікер: Сара Бартон

Мова: англійська

Переклад: українська

2 серпня

2 pm (EEST Kyiv time)
1 pm (CEST)
7 am (EDT New York time)

Сором та інвалідність: азійська перспектива

Спікер: Табіта Картіка Крістіані

Мова: англійська

Переклад: українська

4 pm (EEST Kyiv time)
3 pm (CEST)
9 am (EDT New York time)
Можливість віри: як служити дітям і підліткам у світі обмежених можливостей
Спікер: Емі Джакобер

Мова: англійська

Переклад: українська

6 pm (EEST Kyiv time)
5 pm (CEST)
11 am (EDT New York time)
Моральна травма: політика і турбота
Спікер: Джош Морріс

Мова: англійська

Переклад: українська

3 серпня

2 pm (EEST Kyiv time)
1 pm (CEST)
7 am (EDT New York time)

Як працювати з людьми, які втратили кінцівки внаслідок війни

Спікер: Володимир Моісей

Мова: українська

Переклад: англійська

4 pm (EEST Kyiv time)
3 pm (CEST)
9 am (EDT New York time)
Досвід євангельських християн у сфері психічних розладів
Спікер: Стефана Ракорян

Мова: англійська

Переклад: українська

6 pm (EEST Kyiv time)
5 pm (CEST)
11 am (EDT New York time)
Уточнюється
Спікер: Уточнюється

Мова: англійська

Переклад: українська

Для участі необхідно

Для участі у школі потрібно заповнити реєстраційну форму. Одразу після реєстрації ви отримаєте лист-підтвердження з інформацією як приєднатися до події. Посилання Zoom є унікальним для кожного учасника, тому, будь ласка, не передавайте вашу реєстраційну інформацію нікому іншому. Кожен учасник повинен зареєструватися окремо і отримати власне посилання, щоб приєднатися до зустрічі. Ви також зможете додати подію до свого календаря, щоб не пропустити лекції. Учасники, які зареєструються до 22 липня, отримають детальну інформацію щодо участі у школі (за тиждень до початку школи), а також матеріали від спікерів для підготовки до лекцій. Якщо ви не отримаєте лист-підтвердження, то перевірте спам пошти, яку вказували у реєстрації. Якщо там теж не буде підтвердження, то напишіть нам office@eeit-edu.info (у темі листа вкажіть “Літня школа теології 2024”). Участь в школі безкоштовна.

Ми радимо усім учасникам школи долучитися до нашої спільноти у Facebook, щоб отримувати більше інформації про наших спікерів, теми лекцій, щодо можливих змін у розкладі, а також інших організаційних деталей. Ми не спамимо рекламою і великою кількістю новин. Після подання запиту на участь в групі, очікуйте схвалення від адміністратора.

Усі лекції попередніх сесій 2022 і 2023, ви можете знайти на нашому YouTube каналі (мовою оригіналу).

За підтримки

Робота нашого Інституту не була б можливою без вашої щедрої підтримки і віри у наш спільний розвиток. Ваша допомога сьогодні – це надія на майбутнє якісної богословської освіти в Україні.