Східноєвропейський інститут теології є спадкоємцем Ресурсно-дослідницького центру Євро-Азіатської Акредитаційної Асоціації євангельських навчальних закладів (ЄААА). Заснована у 1997 р. ЄААА з самого початку діяльності, окрім розвитку стандартів і акредитаційних процедур, ініціювала і підтримувала різноманітні ресурсні та дослідницькі проекти, спрямовані на забезпечення якості вищої богословської освіти. Зокрема, в рамках перекладацько-видавничого проекту “Біблійна кафедра” було видано понад 50 підручників для богословської освіти та інших наукових та навчальних видань. У 2002-2003 рр. проводилися конференції “Богослов’я та богословська освіта в сучасному суспільстві” з подальшою публікацією матеріалів. У 2007 р. були опубліковані результати спільного з OCI проекту “Ефективність богословської освіти в Україні”. З 2007 р. розпочалась робота над проектом “Богослов’я онлайн”, у рамках якого з 2008 р. функціонує “Онлайн-бібліотека ЄААА”. Суттєвим ресурсом наукової інформації стали проекти “Електронна християнська бібліотека на компакт-дисках” (17 дисків) та “Євангельська періодика першої половини XX-го ст.” (3 диски). З 2003 р. важливим майданчиком для публікації та апробації результатів наукових досліджень став журнал “Богословські роздуми”.
Враховуючи зростання кількості проектів та необхідність їх координації у 2008 р. в ЄААА був заснований Ресурсно-дослідницький центр (РДЦ), який до 2011 р. очолював Т. Дятлик. Місія центру полягала у сприянні розвитку богословських досліджень переважно в країнах Східної Європи з метою допомогти помісним церквам і богословським навчальним закладам в формулюванні східно-європейського євангельського богослов’я з. В цей період ініційовані нові дослідницькі проекти, зокрема, з історії євангельського руху та проблем християнства в епоху постмодерну. Розпочата робота над Слов’янським біблійним коментарем, який побачив світ у 2016 р.
З 2011 р. координатором РДЦ став Р. Соловій. Продовжилася робота з розробки процедур роботи центру, відбір проектів став відбуватися на конкурсній основі із експертною оцінкою. Вподовж 2011-2017 рр. завдяки методологічній та грантовій підтримці центру були розпочаті і частково реалізовані ряд нових проектів, присвячених історії та богослов’ю вітчизняного євангельського руху, історичному та сучасному богослов’ю, державно-конфесійним стосункам, моніторингу якості сучасних євангельських навчальних закладів та біблеїстиці.
У 2015-2017 рр. реалізовувалася масштабна програма заходів “Реформація 500”, в рамках якої було проведено чотири міжнародні конференції та шість міжконфесійних круглих столів, видано три збірники матеріалів у формі спецвипусків журналу “Богословські роздуми”, проведено чотири просвітницькі поїздки центрами європейської Реформації (понад 200 учасників), перекладено та видано декілька книг, зокрема, книгу Алістера Макграта “Небезпечна ідея християнства”.
З 2015 р. розпочалася діяльність постійного Методологічного семінару РДЦ ЄААА, було проведено понад тридцять зустрічей учасників семінару за участі провідних вітчизняних та зарубіжних богословів та філософів. Спільно з Центром дослідження релігії Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова РДЦ виступив партнером та співорганізатором шести Науково-методологічний семінарів на тему “Актуальні проблеми сучасного богослов’я”. Крім цього, з 2015 р. у Львові, Чернівцях та Одесі почали відбуватися зустрічі Відкритого богословського семінару, діяльність якого носить просвітницький характер.
У 2020 році назву Центру було змінено на Східноєвропейський інститут теології (СІТ). Після розпуску ЄААА у 2022 році Інститут став незалежним дослідницьким центром і продовжує підтримувати значну частину започаткованих проєктів, зокрема, організовує богословські конференції, методологічні семінари, а також продовжує видавати журнал “Богословські роздуми”. Оскільки у 2021 році права на видання повністю перейшли до СІТ, журнал змінив назву на “Богословські роздуми: Східноєвропейський журнал богословʼя”.
Окрім журналу, СІТ продовжує низку інших видавничих проєктів, зокрема, публікує серію “Сучасна протестантська теологія” у співпраці з українським видавництвом “Дух і Літера”. За останні пʼять років у серії вийшло вісім книг. Серед останніх – книга українського богослова Федора Стрижачука “Ренесанс доктрини про Трійцю в богослов’ї XX століття” (2024). У 2025 році планується вихід девʼятої книги з цієї серії – праця українського богослова Олександра Гейченка “Братство у Христі: Реконструкція уявлень українських баптистів про еклезіологічну природу об’єднань церков”.
Через повномасштабну війну, яку Росія розпочала проти України 24 лютого 2022 року, більшість проєктів СІТ орієнтована на осмислення ролі богословʼя в часи війни, а також на розвиток і підтримку українського протестантського богословʼя. За останні три роки СІТ організував два цикли методологічних семінарів: “Богословські та етичні виклики воєнного часу” і “Публічна теологія у контексті подолання тоталітарного минулого”. Загалом за цей період повномасштабної війни вдалося організувати шість методологічних семінарів за участі відомих українських та зарубіжних інтелектуалів.
У відповідь на виклики воєнного часу у співпраці із британським видавництвом Langham Publishing були перекладені на українську мову та видані книги “Подолання травми” та “Розсіяні та зібрані. Глобальний компендіум діаспорної місіології.”
Крім того, СІТ щороку організовує Літню богословську школу, теми якої планується навколо питань і викликів породжених війною, а також ініціює події, які розповідають про страждання і мужність українського суспільства перед обличчям російської агресії. Зокрема, СІТ, у партнерстві з Одеською богословською семінарією, Українською євангельською теологічною семінарією та іншими богословськими закладами освіти, ініціював серію свідчень євангельських християн: “Російсько-українська війна: євангельські голоси”. Крім того, Інститут у співпраці з “Дух і Літера” і Langham Publishing видав збірку свідчень “Світло у долині смертної тіні: історії християн під час війни”. Ця книга розповідає про роль українських протестантів у протистоянні російській агресії. Готується до друку монографія “Заповіді блаженства у контексті війни”, авторами якої виступають вісім українських богословів.
Окрім академічної діяльності, команда Інститут активно залучена у волонтерські проєкти “Люди-мости” задля допомоги тим, хто страждає від російського вторгнення.
Східноєвропейський інститут теології гостро засуджує російську агресію і не підтримує жодної співпраці з країною-агресором, а також, з тими, хто у будь-який спосіб сприяє цій агресії.