Міжнародна онлайн-конференція “Есхатологічна спільнота: віра, служіння та пророче свідчення у мінливому світі”
5 жовтня 2020 року відбулася Міжнародна теологічна онлайн-конференція «Есхатологічна спільнота: віра, служіння та пророче свідчення у мінливому світі».
Організаторами конференції виступили Європейська баптистська федерація, Східноєвропейський інститут теології, Співтовариство європейських євангельських теологів, Одеська богословська семінарія ЄХБ, Коледж Сперджена, Анабаптистська менонітська мережа. Під час конференції обговорювалися проблеми самоусвідомлення церкви як есхатологічної спільноти, пророчого свідоцтва церкви в умовах кризи технократичної цивілізації, есхатологічної присутності Христа у літургійних практиках. Також розглядалися виклики, з якими зустрічається богословська освіта в контексті радикальних трансформацій форм соціальної взаємодії та пошуку освітніх стратегій для постіндустріального світу. Серед спікерів – визнані зарубіжні (Тоні Пек, Іян Рандалл, Ентоні Кросс) та вітчизняні (Сергій Санніков, Михайло Черенков, Юрій Чорноморець, Людмила Филипович) богослови та філософи. Конференція не випадково відбулася саме 5 жовтня, бо ж цього дня відзначає свій сімдесятилітній ювілей відомий український баптистський богослов, історик та освітянин доктор філософських наук Сергій Вікторович Санніков. Тож одна з основних цілей конференції полягала у вшануванні та відзначенні життєвого шляху і творчих здобутків ювіляра. Визнаючи вагомий внесок Сергія Саннікова у розвиток баптистського та загалом євангельського богослов’я, доповідачі розгортали діалогічну взаємодію із його поглядами на методологічні основи богослов’я та сакраментологічні виміри церковного буття, розумінням місійної природи церкви, трактуванням східноєвропейської євангельської традиції. Виголошені доповіді увійшли до складу збірки наукових статей, що була представлена під час конференції (Зустрічаючись із таємницею: збірка статей на честь сімдесятиліття С. В. Саннікова. – Редкол.: О. Гейченко, Т. Дятлик, М. Рейбер, Дж. Т. Серль, Р. Соловій. – Рівне: ПП “Формат-А”, 2020). Крім цього учасники конференції поділилися особистими рефлексіями та спогадами про наукову роботу, служіння і християнський досвід Сергія Саннікова.
Організатори конференції сподіваються, що проведений захід і поява збірки не тільки підштовхуватимуть богословську думку, а й стануть нагадуванням про те, що нам необхідна культура діяльної вдячності, пам’яті та визнання. У Бога ніхто не забутий, тож і нам треба не забувати тих людей, які доклалися до нашого духовного, інтелектуального та професійного формування. Адже Церква – це не тільки спільнота віри, служіння та пророчого свідчення, а й співтовариство пам’яті, яке віками дбайливо зберігає спогад про своїх святих, мучеників та вчителів. Не відпускаючи у забуття своїх попередників, ми усвідомлюємо себе не тільки складовою помісної спільноти або конфесійної групи, а й частиною великої традиції віри, раз даної святим. У рамках цієї традиції ми знаходимо надійні основи для того, щоб пророчим поглядом розпізнавати сучасність і з надією дивитися в майбутнє.
Оргкомітет конференції та редколегія збірки
Олександр Гейченко
Тарас Дятлик
Мері Рейбер
Джошуа Т. Серль