Нове число Богословських роздумів 20.2 “Теологія іншого під тиском імперії”

Шановні автори і читачі, радо повідомляємо, що світ побачило чергове число Богословських роздумів: Східноєвропейського журналу богослов’я 20.2 (2022). Тема числа: “Теологія іншого під тиском імперії”.

Після трагедії Голокосту в соціальних науках на перше місце стала проблема іншого. Раніше інший сприймався як обʼєкт власної влади і впливу, що, вважається, і стало причиною насилля, пригноблення, терору, геноцидів та колоніальних і загарбницьких війн. “Світ після Голокосту” прагнув осмислити іншого так, щоб він не був редукований до рівня речі, якою можна заволодіти. Тому інший починає розглядатися як можливість мого існування і мого етичного напрямку до цього іншого, позначеним відчуттям емпатії, гостинності, солідарності і відповідальності. Зокрема філософія іншого (насамперед Левінаса і Дерріда) нерідко ґрунтувалася на ідеях християнства і юдаїзму, звертаючись до теми расової, соціальної несправедливості, біженців та іммігрантів, а також подолання трагічного досвіду. 

В часи російсько-української війни, що триває сьогодні, питання прийняття іншого набуває нової актуальності і тональності: чи завжди інший – це гість, якого потрібно прийняти, чи інший – це також загроза, яку потрібно зупинити? Щоб відповісти на це запитання Східноєвропейський інститут теології організував Літню школу теології 2022, присвячену темі Іншого під тиском імперії, яка обʼєднала видатних філософів і теологів на знак підтримки України. Школа зібрала навколо себе учасників і спікерів з понад десяти країн світу: України, США, Канади, Німмечини, Польщі, Австрії, Румунії, Бельгії, Нідерландів, Англії, Естонії, Киргизстану, Молдови та ін. Спікерами школи були такі видатні філософи і теологи як Джон Д. Капуто, Кетрін Келлер та Мірослав Вольф.

У цьому числі журналу ми публікуємо частину доповідей Школи в українському перекладі. Деякі зі спікерів, а саме – Маррієта ван дер Тол, Майрон Б. Пеннер, Андрій Шишков,  Кетрін Келлер і Джон Капуто публікуються в українському перекладі вперше. Ми щиро дякуємо їм за довіру. Крім опублікованих матеріалів доповідей, у цьому числі розміщена стаття Андрія Шимановича англійською мовою, в якій автор досліджує антизахідне і радикально антиекуменічне богословʼя грецького православного мислителя Христоса Яннараса. Також ми публікуємо рецензії Петра Сельського, Віталія Станкевича й Анатолія Денисенка. В заключній частині ми розмістили текст звернення представників українських євангельських богословських закладів освіти до світової євангельської спільноти щодо війни Російської Федерації проти України, а також прес-релізи ключових подій осені 2022 року в євангельській богословській спільноті.

Редколегія журналу сподівається, що публікація цих досліджень буде корисною нашим читачам і стимулюватиме ґрунтовні богословські дискусії з приводу тем, актуальних для сучасного українського і глобального контекстів. Ми дякуємо кожному, хто доклав зусиль, щоб цей випуск журналу став можливим.

Ціна одного примірника 200 грн. Ви можете замовити журнал за посиланням https://forms.gle/hUNpU1wreVH3YagM8

Попередні числа Богословських роздумів можна знайти на сайті журналу http://reflections.eeit-edu.info/