Нове число Східноєвропейського журналу богослов’я 21.1 (2023)

Шановні колеги, опубліковано нове число Східноєвропейського журналу богослов’я «Богословські роздуми» 21.1 (2023).

Розділ статей відкриває публікація Теофіла Станчу «Несвященна війна. Єресі та богословські помилки РПЦ у підтримці війни». Румунський публічний богослов констатує відкриту підтримку Російською православною церквою війни Росії проти України та зауважує, що з метою обґрунтування цієї позиції РПЦ прийняла єресь (етно)філетизму, токсичну ідеологічну суміш етнічного та цивілізаційного націоналізму, що принижує людську гідність. Автор розглянув кожну з цих богословських помилок, застерігши про небезпеку їх поширення на інші країни регіону, зокрема, у Румунії.

Одеський дослідник Володимир Лукін пропонує не обмежувати аналіз природи соціального зла сферою політичного богослов’я, а розглянути метафізичні витоки зла. У статті «Забуття космологічного витоку метафізичної війни в Об. 12:7-12: діалог із Катоном Гулакером і Пітером Лейтхартом» автор зауважує, що нехтування текстуальною єдністю і богонатхненністю Писання приводить до висновків, які суперечать богословським сенсам історії відкуплення людини. Мета статті не тільки в тому, щоб вказати на проблеми, зумовлені відкиданням автентичності метафізичного протистояння в зазначеному уривку, а й продемонструвати негативні богословські та практичні наслідки відкинення космологічної причини метафізичної війни між Богом і сатаною.

Біблійний аналіз соціальної проблематики продовжує Едуард Денисюк. У статті «До питання про “справедливу помсту”: читаючи пророка Овдія» автор аналізує богослов’я книги пророка Овдія, у якій поєднуються бажання помсти за заподіяну чужинцями кривду та спрага побачити реалізацію Божої справедливості. Стаття демонструє певні соціально-етичні принципи, які виходять з старозавітного богословʼя, та осмислює як вони можуть бути застосовані у контексті повномасштабної війни в Україні.

Латвійська теологиня Крістіна Еце у статті «Слідами трьох латвійських жінок-місіонерок у колоніальному контексті» переносить увагу читачів у сферу місіонерського служіння у складних соціальних умовах колоніального панування. Авторка розглядає служіння трьох жінок-місіонерок з Латвії, яких німецькі місіонерські товариства відправили до Китаю, Індії та Індонезії. Дослідження виявляє, що місіонерки були змушені співпрацювати з колоніальною владою, щоб здійснювати своє служіння, навіть якщо колоніальна політика іноді обмежувала можливості місіонерів. Водночас авторка демонструє ефективне застосування культурних і лінгвістичних навичок у служінні та співпраці місіонерок з місцевим населенням.

У розділі «Переклади» опубліковано четверту частину Книги Псалмів у новому перекладі Дмитра Цоліна (Пс. 89 – 105), а також передостанню частину перекладу Ростиславом Ткаченком вибраних творів Якоба Армінія (Jacobus Arminius, Declaratio sententiae I. Arminii de Praedestinatione, Providentia Dei, Libero arbitrio, Gratia Dei, Divinitate Filii Dei, & de Iustificatione hominis coram Deo).

У розділі «Рецензії» розміщені наступні рецензії:

  • Тетяни Гаврилюк на книгу: Еві Вулгаракі-Пісіна, Переконання та примус: Вавил проти Аполлона. Приклад релігійного конфлікту в пізній Античності (2022).
  • Валерія Секісова на книгу: Пол Копан, Війна, мир і насильство: чотири християнські погляди (2022).
  • Анатолія Денисенка на книгу: Джошуа Молдін, Барт, Бонхеффер і сучасна політика (2021).
  • Михайла Козакова на книгу: Грант Каплан, Рене Жирар, неочікуваний апологет: міметична теорія та фундаментальне богословʼя (2022).
  • Магомеда Рубаненка на книгу: Едуард Саблон Лейва, Концепт передання у російській православній неопатристичній думці (2022).
  • Наталії Простун на книгу: Пол А. Баркер, Подолання травми: глобальні, біблійні та пасторські перспективи (2023).
  • Станіслава Степанченка на книгу: Мартін Хенгель, Анна Швемер, Першоцерква і юдеохристиянство (2022).

Усі публікації числа у відкритому доступі тут. Ви можете замовити ці та інші числа журналу за посиланням тут.

Нагадуємо, що редколегія приймає до публікації у числі 21.2 (2023) статті, переклади та рецензії присвячених богословському осмисленню та практичним аспектам досвіду травми та її подолання у контексті війни. Детальніший анонс за посиланням http://reflections.eeit-edu.info/announcement/view/1584

З повагою,
Редколегія Східноєвропейського журналу богослов’я “Богословські роздуми”